Ostatnie dwie dekady to wyścig wydajności komputerów stymulowany coraz bardziej wyrafinowanym i wszechstronnym oprogramowaniem. Rewolucja informayczna umożliwiła (a może wymusiła?) powstanie koncepcji pracy BIM (Building Information Modelling) czyli Modelowani Informacji o Budynku. Istotą rzeczy staje się nie sam trójwymiarowy model projektu, ale zawarta i wynikająca z niego informacja dotycząca m.in. powerzchni i kubatury pomieszczeń, ilości okien, drzwi, słupów, ich rozmiarów i umiejscowienia w projekcie, ilości ścian i ilości użytych materiałów, jak również umiejscowienia samego projektu na Ziemi i klimatu, który na niego oddziałowywuje. Stało się to możliwe dzięki temu że, najnowsze programy wspomagające projekowanie dostosowały sposób pracy niekoniecznie do toku myślenia architekta, a bardziej do logiki powstawania budynków. W Revicie, używając odpowiednich narzędzi projektant nie modeluje każdej części bydynku z osobna, ale używa gotowych, przygotowanych wcześniej parametrycznych powielanych elementów budowlanych, takich jak słupy, ściany, stropy czy okna. Taka bryła budynku jest później przekazywana inżynierom instalacji, którzy ją podpinają (linkują) w Revicie MEP. Revit MEP jest programem bliźniaczym Revit Architecture, róźnią go jedynie niektóre narzędzia dedykowane dla projektantów instalacji. Projektant pracyjący w Revit MEP widzi wszystkie parmetry, całą informację zawartą w modelu stworzonym przez architekta, która zostaje przeaz niego ubrana, "opleciona" modelem systemu instalacji wyentylacyjnej, wodno-kanalizacyjnym, p-poż czy elektrycznej. Revit MEP symulują ich pracę takich systemów, sprawdzają ich szczelność, spójność i obecność kolizji z konstrukcją budynku. Jednak w świecie niewirtualnym, rzeczywistym w skład takich systemów wchodzą bardzo wyrafinowane urządzenia mechaniczne od pomp ciepła po różnego rodzaju nawiewniki, projektowane na specjalnie dedykowanym do tego oprogramowaniu, sklasyfikowanym jako software branży MFG. Jednym z takich programów z portfolio Autodesku to Inventor i do niedawna nie istniał żaden efektywny sposób wymiany informacji pomiędzy nim a Revitem. Projektant pracujący na Revicie MEP'ie musiał de facto odtworzyć potrzebne mu urządzenia mechaniczne jako parametryczna rodzina. Problematyczne stawało się nie tyle odtoworzenie bryły urządzenia, bo ono było zwykle upraszczane, ale poprawne odtworzenie jego przyłączy (elektrycznych, powietrza i wody). Chyba nie trzeba długo przekonywać, że to proces bardzo czasochłonny i stawrzajacy duże ryzyko pomyłki. Dlatego w wersji 2010 Inventora i Revita pojawił się nowy format, .adsk, opracowany specjalnie do takiej komunikacji. W efekcie, projektant pracujący w Revicie MEP otrzymuje od producenta dokładny model urządzenia mechanicznego wraz z jego parametrycznymi przyłączami.
Wraz z moim kolegą Przemkiem Sokołowskim, z którym mam dużą przyjemność pracować w Autodesku, (Przemek tak jak ja, jest inżynierem aplikacji, ale branży mechanicznej, MFG), postanowiliśmy stworzyć wpis nan naszych blogach (Blog Przemka), w którym postaramy się przedstawić państwu schemat współpracy Revit - Inventor. Tematem prezentacji będzie centrala wentylacyjna wraz zprzyłączami zaprojektowana w Inventorze, przekazana do Revita MEP, w którym na bazie modelu architektonicznego stworzonego w Revit Architecture zaprojektowano system instalacji wentylacyjnej, wodno kanalizacyjnej i elektrycznej.
Rys. 1. Model centrali zaprojektowany w Inventorze (otwarty w edytorze rodzin w Revit MEP). Na czerwono zaznaczono przyłącza.
Rys.2 Model instalacji wentylacyjnej, wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej stworzonej w Revit MEP. Na czerwono zaznaczono centralę wentylacyjną zaprojektowaną w Inventorze.
Film prezentujący podłączenia centrali mogą pobrać państwo stąd
Comments
You can follow this conversation by subscribing to the comment feed for this post.