Jak powszechnie wiadomo, model tworzony w Revicie jest bazą danych, choć dość nietypową, bo mającą postać modelu 3D, ale wciąż umożliwiającą przetwarzanie danych. W naszym przypadku dzieje się to wtedy, gdy jakakolwiek czynność wykonana w jednym widoku jest automatycznie aktualizowana w widokach zależnych i zestawieniach. Czynności te (czyli po prostu edycja modelu) może być wykonwyana jedynie przez standartowy zestaw narzędzi dostępnych na pasku (lub jak kto woli wstążce) menu, ewentualnie wzbogaconych poprzez dodatki (makra) możliwe do pobrania ze strony subskrypcyjnej Autodesk'u lub innych producentów. Narzędzia te mimo swojej rosnącej wszechstronności będą miały jednak zawsze jakieś ograniczenia i braki.
Wyobraźmy sobie jednak taką sytuację, w której model revitowy jest edytowany w arkuszu kalkulacyjnym (w tym wpisie na blogu będę używał aplikacji MS Excel® i MS Access®), a każda kategoria występuje na osobnym arkuszu wraz z wyszczególnieniem parametrów każdej z rodzin. Parametry te można łączyć między sobą formułami (funkcjami) w ramach jednej kategorii, ale również, co ważne, pomiędzy parametrami rodzin różnych kategorii (co w Revicie jest prawie niemożliwie). I wreszcie, to co najistotniejsze, zmiany zaprowadzone w arkuszu kalkulacyjnym mogą zostać automatycznie zaktualizowane w modelu Revitowym! Może to dotyczyć zarówno zmian geometrii modelu, czy po prostu aktualizacji jakiś danych tekstowo-numerycznych (np. automatyczna zmiana nazewnictwa pomieszczeń, czy ich renumeracji).
To szerokie pole nowych możliwośći edycji modelu revitowego daje dodatek subskrypcyjny Autodesk Revit DB Link (do pobrania ze strony subskrypcyjnej). Przyznaję, że nie jest to zupełna nowość i istnieje on już jako dodatek do Revit’a od kilku wersji wstecz. Znająć bardzo ogólnikowo jego funkcjonalność, szczerze mówiąc nie bardzo wyobrażałem sobie jak może wyglądać jego praktyczne zastosowanie, dopóki go nie przetestowałem...
Umożliwia on zapisanie modelu revitowego w formacie czytanym przez aplikację Microsoft® Access®, która wchodzi w skład MS Office® Professional. MS Access® jest aplikacją dedykowaną do zarządzania bazami danych i jako, że jest dość dla skomplikowana dla zupełnych nowicjuszy takich jak ja, to ograniczę się do korzystania z jego najbardziej podstawowych funkcji. Na szczęście MS Access® bardzo płynnie wymienia dane z MS Excel® (znacznie szerzej znanym), i tu trzeba podkreślić, że ta wymiana danych jest płynna w obu kierunakch, czyli zarówno Revit - Access - Excel, jak i Excel - Access - Revit. Zanim jednak rozpocznę prezentację możliwości DB Link’a to muszę wymienić kilka szczegółów, bez których dodatek nie będzie działał:
- Użytkownicy posiadający 64-bitowe Windowsy (a więc 64-bitowego Revita) muszą mieć zainstalowany 64-bitowy MS Office®. Więcej informacji tutaj.
- Należy pobrać i zainstalować silnik bazodanowy ze strony Microsoft®. (darmowy)
- Należy pobrać i zainstalowac dodatek Autodesk Revit DB Link. (do tego trzeba mieć aktywną subskrypcję)
Potencjał dodatku DBLink zademonstruje na przykładzie prostej, 10-cio kondygnacyjnej konstrukcji. Stropy opierają się na słupach, które mają różne przekroje w podstawie i zwieńczeniu, tak jak na rysunku poniżej:
Oba przekroje mają zdefiniowany parametr (odpowiednio „base” i „top”) i jako zadanie postawie sobie takie pokierowanie tymi parametrami, by wszystkie słupy nabrały jakiegoś spójnego kształtu, np: by jeden za drugim odpowiednio „kurczyły” się ku górze, według wykresu jakiejś funkcji liniowej. Zadanie to będzie wymagało, aby parametry zawarte w rodzinie słupa "odczytały" wartość rzędnej poziomu. (co w samym, "czystym" Revicie nie jest możliwe).
1. Zapisywanie modelu do formatu czytanego przez MS Access®.
2. Modyfikacja parametrów rodzin przy pomocy formuł w MS Excel® i aktualizacja modelu w Revicie.
3. Ponowna modyfikacja modelu, tym razem w Revicie. Ponowny eksport do MS Access® (do tego samego pliku, kórym zachowane są poprzednio utworzone ustawienia), zmiana w MS Excel® (też ustawienia zostają zachowane) i ponowna aktualizacja modelu w Revicie.
Comments
You can follow this conversation by subscribing to the comment feed for this post.