Jeżeli ktoś dużo pracuje na zestawieniach, a w Revit to chyba każdy,na pewno doceni nowe narzędzia do edycji zestawień.
W zasadzie powinienem napisać stare narzędzia, tyle żenareszcie w zasięgu ręki. Zestawienia, które od początku były i są jednym znajbardziej efektywnych narzędzi w Revit, nigdy nie miały zbyt przyjaznego
interfejsu. Głównie dotyczyło to formatowania wyglądu tabeli. O ile zawartośćzestawienia zmieniała się w czasie rzeczywistym wraz ze zmianami w projekcie o tyle wygląd tabeli (formatowanie tekstu, wielkość czcionek, szerokość kolumnitd.) był zawsze opracowywany metodą prób i błędów. Efekty formatowania były widoczne dopiero na arkuszu wydruku gdzie dodatkowo trzeba było ustalić wielkość tabeli be edytując samo zestawienie nie dało się tego zrobić.
W Revit 2014 edytor zestawień został poddany gruntownej przebudowie. Przede wszystkim po otwarciu tabeli do edycji na wstędze kontekstowej pojawia się znacznie więcej narzędzi niż w poprzednich wersjach.
Po uważniejszym przyjrzeniu się można zauważyć, że w większości są to narzędzia, które we wcześniejszych wersjach były poukrywane w różnych oknach dialogowych. Ta „ekspozycja narzędzi” na pewno przyśpieszy pracę doświadczonych użytkowników, ale przede wszystkim ułatwi naukę nowym.
Nowy interfejs pozwala na błyskawiczną zamianę parametru w kolumnie na inny. Zaraz obok można zauważyć ikonę pozwalającą na szybkie utworzenie kolumny z wartościami obliczanymi na podstawie wartości z istniejących kolumn. Proszę tez zwrócić uwagę na litery w nagłówkach kolumn. Są one
przypisywane automatycznie i kliknięcie takiego nagłówka z literą powoduje zaznaczenie całej kolumny.
Kolumny i rzędy
Dostępność narzędzi w panelach Kolumny i Rzędy zależy od kategorii zestawienia. Na przykład w zestawieniu pomieszczeń narzędzie wstaw wiersz spowoduje wstawienie nowego pomieszczenia. Pomieszczenie oczywiście będzie oznaczone jako Not Placed (nie umieszczone) bo pojawia się tylko jako wpis w tabeli ale za to można temu teoretycznemu pomieszczeniu nadać nazwę i określić inne parametry tak, że podczas wstawiania pomieszczenia w modelu te dane będą już do niego przypisane.
Kolory i grafika
Obecnie możemy przypisać kolor tła do wybranych kolumn…
… lub w nagłówku tabeli umieścić grafikę.
Wklepa - użytkownik Społeczności Autodesk – zwrócił jeszcze uwagę na nowe kategorie, które można od wersji 2014 można zestawiać. Są to (podaję terminy angielskie):
Generic Models
Entourage Structural path and area reinforcement
Structural Fabric Area
Structural Beam Systems
Detail Items
Pads
Levels
Grids
Architectural
Columns
Roof
Soffits.